۱۰ سی پی یو برتر در اسفند ۹۸

۱. Intel Core i7-4770K
2. AMD Ryzen Threadripper 3990x
3. Intel Core i7-3770K
4. Intel Core i7-4960X
5. Intel Core i7-3960X
6. AMD A6-7480
7. Intel Core i7-3930K
8. Intel Core i7-7700K
9. AMD Ryzen 3 2200G
10. Intel Core i7-4790K

چگونه بهترین CPU را انتخاب کنیم.

CPU های دسکتاپ

انتخاب CPU بستگی به کاربرد آن دارد، اینکه آیا کامپیوتر برای بازی به کار می‌رود و یا یک کامپیوتر اداری است که برای استفاده عمومی است و هر کدام از این موارد نیازمند ابزار های مود نظر خود هستند. قبل از بررسی بهترین CPU کاربر باید در مورد نرم افزارهای مورد نیازی که میخواهد مرتب از آن استفاده کند فکر کند.

در حوزه فنی دو نوع حجم کاری وجود دارد: کارهای یک رشته ای و کارهای چند رشته ای. کارهای یک رشته ای کارهای بسیار ساده ای مانند وبگردی، یا ویرایش متن است که نیاز به قدرت پردازش زیادی ندارد. کارهای چند رشته ای شامل کارهایی سنگین تر مانند ویرایش عکس، ویرایش ویدئو و یا بازی کردن است. این گونه کارهای نیازمند پردازشگر CPU قویتر و با هسته بیشتر است که هر هسته برای پردازش برنامه ها به کار می‌رود.

AMD و Intel

در دنیای تکنولوژی نام های تجاری بسیار متداول است و در مورد CPU ها تنها دو غول در این زمینه وجود دارد AMD و Intel. سی پی یو های AMD عملکردهای بسیار خوبی دارند و معمولا قیمت پایین تری دارند. به طور مثال پردازنده های دو هسته ای AMD Sempron و Athlon با قیمت ۳۰ دلار وارد بازار شدند و درکامپیوتر های خانگی بسیار خوب عمل می‌کنند. هر چند پردازنده AMD زودتر از Intel داغ می‌شوند و برای رفع این مشکل باید خنک کننده های اضافی را در نظر گرفت. پردازنده های اینتل کمی گران تر هستند ولی عملکرد آن قابل مقایسه است مخصوصا در زمان کارهای چند رشته ای عملکرد بسیار خوبی دارد.

CPU های اینتل قدرت کافی دارند و تولبد گرمای کمتری می‌کنند به همین دلیل بسیاری از کامپیوترهای قابل حمل از این پردازنده های اینتل استفاده می‌کنند.

سوکت

همچنین کاربر باید زمانی که تصمیم به خرید قطعه جدیدی دارد در مورد سوکت مادربرد فکر کند. چون CPU ها اندازه های مختلفی دارند و کاربر باید مطمئن باشد که CPU مناسب مادربرد خواهد بود. AMD و Intel تقریبا برای هر نوع جدید مخصول خود سوکت های متفاوتی دارند. باید بیان کرد که CPU های Intel شناخته شده تر هستند و کاربر شانس بیشتری برای پیداکردن مادربرد متناسب با CPU اینتل دارد.

هسته ها و سرعت ساعت

CPU ها از چندین هسته استفاده می‌کنند تا به طور همزمان با انجام چندین دستور باعث افزایش سرعت شوند. اطلاع داشتن از این نوع کارهای به کاربر کمک خواهد کرد که متوجه شود به چه نوع پردازشگری نیاز دارد. برای یک کامپیوتر خانگی با هدف کارکرد عمومی، یک پردازشگر دوهسته ای کافی خواهد بود. هر چه تعداد هسته ها بیشتر باشد قیمت آن بیشتر خواهد شد. تعداد هسته های بیشتر به معنای سرعت پردازش بیشتر و بهتر برای کارهای سنگین است مانند ویرایش عکس، ویرایش ویدئو و بازی.

به طور کلی اگر کاربر از کامپیوتر برای کارهای مختلف استفاده می‌کند، پردازنده چهار هسته ای انتخاب مناسبی خواهد بود. به طور مثال پردازنده های چهار هسته ای اینتل Core i5 برای بیشتر کارها مانند بازی، عملکرد خوبی دارد. هرچند پردازشگر اینتل i7 در زمان محاسبات سنگین عملکرد خوبی دارد مانند اجرای برنامه کاربردی مدل سازی۳D (سه بعدی) یا بازی با گرافیک های ۴k HDR که علت اصلی آن تکنولوژی هایپرتریدینگ اینتل است. هایپرتریدینگ هسته ها یا شمارش پردازنده ها را دو برابر می‌کند. با دو برابر شدن شاخه های هسته، باعث بهبود عملکرد منابع می‌شود و سرعت پردازش را افزایش می‌دهد. پردازشگرهای AMD با اینکه ارزانتر هستند ولی برای استفاده های معمولی بسیار مناسب است و پردازنده های بالا عملکرد خوبی دارد ولی تکنولوژی هایپرتریدینگ ندارند. AMD باعث سرعت بالاساعت می‌شود.

سرعت ساعت مربوط به زمانی است که یک هسته در حال کار کردن است و میزان سرعت پردازش یک دستورالعمل را تعیین می‌کند. به طور کلی سرعت ساعت یک پردازشگر، سرعت عملکرد یک فرایند است.

پردازنده موبایل

پردازنده های موبایل عمدتا برای دستگاه های قابل حمل مانند گوشی های هوشمند، نوت بوک ها، تبلت ها طراحی شده اند. CPU های موبایل برخلاف پردازنده های دسکتاپ، با ولتاژ پایین‌تری کار می‌کند تا مصرف برق باتری کمتری داشته باشند. از آنجایی که کاربر به راحتی نمی‌تواند قطعه موبایل خود را تعویض کند بنابراین کاربر قبل از انتخاب موبایل باید عملکرد پردازشگر را در نظر بگیرد.

برخلاف دسکتاپ که کاربر می‌تواند در هر زمان CPU آن را تغییر دهد و با ارتقا دهد ولی در موبایل کاربر باید از CPUیی که قبلا در دستگاه نصب شده است استفاده کند.

قبل از خرید هر گونه وسیله دیجیتالی بهتر است که هدف استفاده کاربر از آن را در نظر گرفت. امروزه بسیاری از وسایل مجهز به پردازشگرهای دوهسته ای و یا چهار هسته ای مجهز شده اند که به نظر می رسد تبدیل به استاندارد در بازار تلفن همراه شده است اما برای کسانی که به دنبال عملکرد بالاتر هستند پردازنده های octa-core یا deca-core در بازار موجود است.

امروزه برخی از بهترین پردازنده های موبایل از فن اوری ARM big.LITTLE استفاده می‌کنند که امکان استفاده از هسته هایی با سرعت های متفاوت را دارد تا عملکرد کلی دستگاه را افزایش دهد. هسته هایی که در سرعت پایین عمل می‌کنند قدرت کافی دارند و برای کارهایی که نیاز به پردازش زیاد ندارد به کار می‌روند. هسته های بزرگ برای کارهای پیچیده به کار می‌روند. در هنگام پردازش چندگانه ناهمگن (HMP) تمام هسته ها هم زمان مورد استفاده قرار می گیرند و کارهای مربوط به پس زمینه توسط هسته های کوچک انجام می‌گیرد و امور مهمتر توسط هسته های بزرگتر صورت می‌گیرد.

Pin It on Pinterest